POPULARNE PYTANIA – FAQ
Tutaj znajdziesz odpowiedzi na większość Twoich pytań zwiazanych z całym procesem.
W większości domów można dowolnie modyfikować ścianki przy wiatrołapie. Takie zmiany generują dodatkowy koszt materiałowy. Zmiany na innych ścianach są również możliwe, jednakże powodują, że projekt zyskuje status „projektu nietypowego” , co jest obarczone dodatkową opłatą stałą, oprócz dodatkowego kosztu materiałowego.
Poza tym można wybierać inne opcje okien, zmieniać umiejscowienie okien, przestawiać otwory drzwiowe. Klient sam decyduje o umiejscowieniu
– puszek elektrycznych oraz włączników świate
– instalacji wod-kan i sanitarne
Jakiekolwiek zmiany dokonane przez klienta w stosunku do projektu typowego powodują wyższy koszt adaptacji architektonicznej.
Odsyłamy do informacji na stronie www.serwis-dom.pl . Linki poniżej
1) https://serwis-dom.pl/page/stan-niepelny-deweloperski
2) https://serwis-dom.pl/page/stan-deweloperski
Tak, do procesu adaptacji architektonicznej wymagane jest badanie geotechniczne gruntu w miejscu planowanego posadowienia budynku. Ma to na celu określenie właściwości gleby pod warstwą wierzchnią. Od tego czy mamy warunki glebowe proste czy tez nie, zależy ile pracy przygotowawczej należy zrobić do wykonania płyty fundamentowej , tzn. wymiana gruntu, zbrojenie płyty fundamentowej.
Zalecamy każdemu klientowi wykonanie takich badań szczególnie przed zakupem działek po „okazyjnej” cenie. W skrajnych przypadkach takie działki nie nadają się do postawienia domu, nawet przy poniesieniu znacznych kosztów w wymianę gruntu.
Nie, budujemy tylko wg. własnych projektów. Powtarzalność wykonawstwa własnych projektów gwarantuje szybką i bezproblemową budowę domu, minimalizując przy tym ryzyko ewentualnych błędów, które mogą pojawić się przy realizacji projektów indywidulanych. Poza tym realizacja projektów indywidualnych znacznie podnosi koszt takiej inwestycji.
Tak , ściany z keramzytobetonu pozwalają na wiercenie bez większych problemów
Nie mają instalacji odgromowej.
Wszystkie projekty Domy Expobud spełniają wymagania WT 2021. Jednakże dokładny wskaźnik zapotrzebowania na energie pierwotną może być uzależniony od lokalizacji inwestycji, jest to przeliczane na etapie adaptacji architektonicznej.
Projekt domu jest darmowy pod warunkiem wykonania adaptacji architektonicznej w biurze architektonicznym wskazanym przez Expobud lub Serwis-dom.pl. Jeżeli klient zdecyduje się na adaptacje architektoniczną z własnym architektem to musi wtedy zakupić projekt od Expobud-u.
Na ścianach podczas montażu lub podczas transportu mogą pojawić się delikatne pęknięcia, jednakże nie mają one wpływu na właściwości fizyczne samych ścian.
W procesie wykonywania budynku do działki klienta muszą dojechać takie pojazdy jak : wywrotki z piaskiem , gruszki z betonem, zastawy naczepowe ze ścianami oraz wiązarami dachowymi, dźwig. Zestaw naczepowy ze ścianami może ważyć do 40t. Często klienci dysponują działkami w szczerym polu, gdzie nie ma jeszcze drogi dojazdowej, po której nie może przejechać ciężki sprzęt. Drogi te często są nierówne, w dni deszczowe robią się nieprzejezdne. Na takich drogach istnieje bardzo duże ryzyko, że pojazdy się zakopią. Również bardzo ważnym aspektem dojazdu do działki są wszelkie przeszkody infrastruktury drogowej , tzn wąskie drogi, ostre zakręty ( manewrowanie zestawu z naczepą) wiadukty, przepusty wodne , ograniczenia tonażowe drogi ( należy uzyskać zgodę od zarządcy drogi na wjazd ciężkiego sprzętu) . Dlatego też po stronie klienta jest zagwarantowanie dojazdu do działki dla naszych pojazdów. W przypadku niemożności zapewnienia przez klienta dojazdu do działki nie decydujemy się na podpisanie umowy.
To zależy od wielu czynników. Cały proces może zająć od 3 do 6 miesięcy, w skrajnych przypadkach dłużej .
Na samym początku po podpisaniu umowy na budowę domu, klient do etapu adaptacji architektonicznej musi skompletować niezbędne dokumenty , takie jak:
Mapa do celów projektowych – wykonuje ją jakikolwiek GEODETA
b) Wypis z planu zagospodarowania przestrzennego, a jak nie ma uchwalonego planu to Warunki
Zabudowy – dokument ten wydaje GMINA
c) Wypis i z rejestru gruntów – dokument ten wydaje STAROSTWO POWIATOWE
d) Warunki Przyłączenia Wody i Kanalizacji – dokument wydają GMINNE WODOCIĄGI
e) Warunki przyłącza energetycznego – dokument wydaje ZAKŁAD ENERGETYCZNY
f) Oświadczenie Gminy/ lub gestora sieci ciepłowniczej , o braku możliwości przyłączenia do sieci ciepłowniczej .
g) Uzgodnienie wjazdu na działkę – WŁAŚCICIEL DROGI DOJZDOWEJ – np. jeżeli jest to
droga gminna to GMINA (niektóre gminy wydają dopiero po przedstawieniu
zagospodarowania działki na mapie do celów projektowych czyli po wrysowaniu budynku na
mapie przez architekta), jeżeli Inwestor jest właścicielem drogi lub udziału w niej to należy
dostarczyć ksero aktu notarialnego gdzie jest to zapisane.
h) Badanie geologiczne (geotechniczne) gruntu pod budowę domu jednorodzinnego –
LOKALNA FIRMA KTÓRA TAKIE BADANIA WYKONUJE
i) Odrolnienie działki (wyłączenie z produkcji rolnej) – jeżeli będzie wymagane – dokument
wydaje STAROSTWO POWIATOWE
Po wykonaniu adaptacji projektu budowlanego do działki przez architekta, należy złożyć wniosek o uzyskanie pozwolenia na budowę lub złożyć wniosek zgłoszenia budowy.
Na każdym etapie pracownicy naszych regionalnych biur oraz architekt są w stałym kontakcie z klientem i służą wsparciem
Budowa w zależności od zakresu prac ( stan deweloperski niepełny/ stan deweloperski ) oraz w zależności od warunków atmosferycznych może trwać od 2 do 4 miesięcy.
Expobud rozpoczyna budowę w ciągu 2-3 tygodni od momentu zgłoszenia przez klienta tzw.
„gotowości do budowy” tzn. Klient ma już uzyskane Pozwolenie na Budowę ( lub Zgłoszenie budowy jest zaakceptowane), na działce jest prąd i woda, oraz klient jest zabezpieczony finansowo.
– mapy, wypisy, opłaty urzędowe, adaptacja architektoniczna, projekt z kotłownią gazową, projekt z oczyszczalnia, Geodeta, Geolog, wykonanie utwardzonej platformy pod dźwig, wykonanie przyłączy (szambo/ oczyszczalnia ), odbiory ( prąd, wod-kan, kominiarski), mapa powykonawcza, wywóz odpadów podbudowlanych – łączne koszty w granicach 15-20 tys zł
– dodatkowe koszty związane z pracą nad płytą fundamentową ( jeżeli warunki glebowe nie są tzw proste i/lub jeżeli występuje nachylenie na działce
– ewentualne utwardzenie drogi dojazdowej ( zależy od długości drogi, którą należy utwardzić )
Wykonawca udziela 3- letniej gwarancji na wykonane prace, a na elementy składowe budynku wykorzystane do realizacji przedmiotu umowy min. konstrukcja ścian, konstrukcja dachowa, dachówka, stolarka okienna i drzwiowa obowiązują gwarancje producentów.
Expobud oraz Serwis-dom mają swoje siedziby w Toruniu w woj. kuj-pomorskim. Wszystkie ekipy wykonujące prace na budowie jak i większość dostawców elementów składowych domów jest z woj. kujawsko-pomorskiego. Dlatego tez Strefa cenowa A obejmuje tylko woj. kuj-pomorskie oraz powiaty przylegające do granic woj. kuj-pomorskiego z woj. wielkopolskiego, łódzkiego, pomorskiego oraz warmińsko-mazurskiego. Realizacja umów z dalszych regionów Polski powoduje znaczny wzrost kosztów transportu oraz dodatkowy koszt zakwaterowania pracowników – dlatego powstała strefa cenowa B.